fbpx
5 szybkich sposobów na skurcze łydek
5 szybkich i skutecznych sposobów na skurcze łydek

Ałć, Ała… budzisz się w nocy i nie możesz poruszyć nogą. Znowu złapały Cię skurcze łydek. Po fali bólu przychodzi błoga ulga, a Ty nerwowo zaczynasz szukać w wyszukiwarce frazę: co pomaga na skurcze łydek? Nie szukaj, tutaj się wszystkiego dowiesz.

Plan wpisu:
I Fizjologia skurczu łydki.
II Co mogą oznaczać nawracające skurcze łydek?
III Jakie składniki mineralne należy sprawdzić przy nawracających skurczach łydek?
IV 5 sposobów na nawracające skurcze łydek.
V No dobra Aga, ale kiedy te skurcze łydek znikną?
VI 3 praktyczne przepisy na skurcze łydek

Fizjologia skurczu łydki

Jak najprościej wytłumaczyć czym jest skurcz łydki? Łydka to część nogi, która składa się z 2 mięśni (mięsień płaszczkowaty i mięsień brzuchaty łydki). Więc skurcz łydki to po prostu skurcz mięśni polegający na zmianie długości i napięcia włókien mięśniowych. Włókna mięśniowe się zaciskają
i czujesz wtedy nagły, bardzo nieprzyjemny ból. Często taka sytuacja ma miejsce w nocy.

Z analizy literatury wynika, że na skurcze łydek najczęściej narażone
są kobiety w 3. trymestrze ciąży oraz sportowcy (najczęściej w wyniku przetrenowania). Jednak coraz częściej dolegliwość ta pojawia się u kobiet, które nie są w ciąży oraz nie trenują zawodowo. Z czego to wynika?

Po pierwsze należy zwrócić uwagę, że do prawidłowej pracy komórek mięśniowych oraz komórek nerwowych (tak, w mięśniach masz też komórki nerwowe) niezbędny jest szereg składników mineralnych, takich jak magnez, potas, sód czy wapń. Ale o tym w dalszej części wpisu. Zacznijmy od czynników, które mogą powodować zaburzoną pracę Twoich mięśni oraz komórek nerwowych.

.

Co mogą oznaczać nawracające skurcze łydek?

Czynniki, które mogą zaburzyć pracę mięśni i komórek nerwowych
w łydkach to:

  1. Leki moczopędne i przeczyszczające

    usuwają one szereg minerałów i elektrolitów przez co organizm jest znacznie osłabiony, a mięśnie nie mogą prawidłowo się kurczyć
    i rozkurczać.

  2. Tabletki na odchudzanie

    zawierają one często substancje niedozwolone lub nieznane, co może sprzyjać nadmiernej utracie elektrolitów.

  3. Stres

    przewlekły stres powoduje nadmierne wyrzuty adrenaliny i skoki poziomu cukru we krwi. Tak zwane nerwobóle w różnych częściach ciała, często są skutkiem nadmiernego stresu. I choć w dzisiejszych czasach życie bez stresu jest praktycznie niemożliwe, to umiejętne rozładowywanie napięcia i negatywnych emocji może być tu kluczowe.

  4. Uraz

    być może parę dni wcześniej niosłaś coś ciężkiego po schodach lub bardzo intesywnie trenowałaś? Mogło dojść do urazu mięśnia i stąd ten ból 🙁

  5. Przegrzanie organizmu

    a co za tym idzie wzmożona utrata elektrolitów z potem. Ten temat wraz z radami jak uzupełnić elektrolity, które tracisz z potem opisałam W TYM WPISIE.

  6. Energetyki, alkohol, duże ilości kawy

    W przypadku napojów energetycznych i alkoholu sprawa jest prosta. Nię są to napoje korzystne dla Twojego zdrowia i mogą prowadzić do uzależnienia. Ale kawa? Celowo napisałam duże ilości kawy, nawet bardzo duże. Przez wiele lat uważano, że kawa wypłukuje szereg minerałów, a jej picie jest niezdrowe. Obecnie wiadomo, że nie jest to prawdą. Powiem Ci w sekrecie, że…

Możesz pić kawę!

Tak, naprawdę możesz ją pić, oczywiście w rozsądnych ilościach oraz bez dodatków takich jak bita śmietana, syropy smakowe, cukier. Dopiero
w momencie, gdy wypijasz mega duże dawki kawy (5 i więcej kaw dziennie) i pijesz ją razem z posiłkami to faktycznie może dochodzić do istotnych zmian w poziomie minerałów w Twoim organizmie.

I najważniejsza przyczyna:

Długie siedzenie

Tu opowiem ciekawą historię, którą usłyszałam od profesora podczas moich praktyk na Metropolitan University College w Kopenhadze. Przedstawił on dwie grafiki: człowieka siedzącego i stojącego. Zapytał nas
o to, która z osób jest bardziej narażona na szybszą utratę zdrowia? Jakież było zdziwienie wszystkich na sali, gdy usłyszeliśmy, że najbardziej zabójcze dla naszego zdrowia jest siedzenie!! Fizjologicznie jest to najgorsza pozycja. Dodając to tego popularne wśród kobiet siedzenie ‘noga na nogę’ to jest to istne samobójstwo dla Twoich mięśni łydek. Jeśli więc, masz pracę siedzącą, główna Twoja pozycja w ciągu dnia to siedzenie to wiedz, że znacznie szybciej możesz mieć problemy zdrowotne.
To co mała przerwa od siedzenia? Wstań i zrób 3 pajacyki lub 5 przysiadów. 👇🏼
Ja właśnie wstaję z krzesła [WCIŚNIJ PLAY I ZOBACZ CO SIĘ WYDARZY] 

Ok, krew krąży szybciej, możemy kontynuować.

Nawracające skurcze łydek mogą być objawem cukrzycy (jeśli masz częste skoki poziomu cukru), nadciśnienia, żylaków lub miażdżycy. Konieczne jest wtedy zajęcie się chorobą podstawową, aby wyeliminować skurcze łydek.

Jak widzisz przyczyn skurczów łydek może być wiele. Często składa się na to kilka różnych czynników.

Nawracające skurcze łydek – zdadaj poziom tych parametrów

Kluczowe składniki mineralne niezbędne do pracy mięśni to:
MAGNEZ
POTAS
WAPŃ
SÓD

Co łączy te składniki mineralne? Odpowiadają one za to, że Twoje komórki mięśniowe i nerwowe prawidłowo pracują (czyli mięśnie się kurczą, a nerwy wysyłają sygnały do mózgu) oraz zapewniają prawidłowy poziom wody i elektrolitów w każdej Twojej komórce. Jeśli poziom któregoś z tych minerałów jest za niski we krwi to ucieka on między innymi z komórek mięśniowych do przestrzeni międzykomórkowej, w efekcie czego ta komórka nie może pracować prawidłowo bo ma np. za mało magnezu i co się wtedy dzieje? Dochodzi do skurczu łydki.

5 sposobów na nawracające skurcze łydek

  1. PIJ WODĘ, najlepiej mineralną, codziennie. Nie wiesz ile? 
    Policz to prosto: 30 ml/kg masy ciała. Przykładowo kobieta, która waży 70 kg powinna wypijać 2,1l wody codziennie.
  2. WŁĄCZ DO DIETY DUUUŻO ZIELONEGO:
    sałata, jarmuż, rukola, zioła: natka pietruszki, oregano, bazylia, mięta. Wstań i zobacz co zielonego masz dziś w kuchni? Znajdziesz tam dużo magnezu.
  3. NIE PIJ KAWY DO GŁÓWNYCH POSIŁKÓW, aby maksymalnie zminimalizować ryzyko wypłukiwania minerałów pij kawę między posiłkami. Najlepiej – bez cukru.
  4. GORZKA CZEKOLADA (im więcej kakao tym lepiej); Staraj się nie przekroczyć ilości 1-2 kostek dziennie – oczywiście nie codziennie 😉
  5. RUSZ SIĘ! Pamiętaj, że siedzenie jest dla Twoich mięśni zabójcze! Jeśli Twoja praca jest siedząca rób regularne przerwy, wstań i przejdź się. Unikaj długotrwałego siedzenia ‘noga na nogę’.

No dobra Aga, ale kiedy te skurcze łydek znikną?

Czary mary, hokus pokus, czary mary hokus pokus, działa? Nie, to spróbujmy jeszcze raz CZARY MARY… Nadal nic? 

Niestety skurcze łydek nie znikną jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Są one zazwyczaj skutkiem pewnych zaburzeń lub zaniedbań żywieniowych. Więc jest to PROCES, który musi trwać, aż wyeliminujesz przyczynę tych skurczy. Jednak jest to zawsze kwestia indywidualna,
u Ciebie może być to miesiąc, u innej osoby 2 tygodnie.

PS. Wiesz, że ten magnez w tabletkach niewiele pomoże? Spróbuj najpierw naturalnych metod zgodnie z moimi wskazówkami. Tabletka nie jest czarodziejską różdżką.

3 praktyczne przepisy na skurcze łydek

Pudding gryczany

Gdy odkryłam ten przepis byłam naprawdę zdziwiona, jak kasza gryczana może być tak pyszna? A do tego jest prawdziwą bombą magnezu i żelaza. Przepis na 1 porcję dla 1 osoby ma ok. 320 kcal oraz 3,2 mg żelaza i 124 mg magnezu:

20g kaszy gryczanej białej (nieprażonej, surowej)
1 łyżka soku z cytryny
1/2 banana (ok. 60g)
50 ml mleka kokosowego (lub innego roślinnego)
½  łyżki pasty migdałowej/ orzechowej
po 1 łyżeczce kakao i kawy rozpuszczalnej
1 łyżeczka miodu

Kaszę przełóż do miski i zalej wodą (tak aby przykryła kaszę ponad jej 1 cm) i dodaj sok z cytryny. Zostaw na noc w lodówce do namoczenia. Następnego dnia odcedź i opłukaj kaszę, a następnie dodaj do blendera wraz z innymi składnikami. Całość zmiksuj na gładką masę. Dodatkowo możesz udekorować owocami. 

Wapniowy koktajl

Zmiksuj maliny (szklanka) z bananem (pół sztuki) razem z sezamem (łyżka) i szklanką (ok. 250 ml) kefiru/maślanki/jogurtu naturalnego. Gotowe. Ten koktajl ma ok. 290 kcal oraz 315 mg wapnia, jest więc idealny na II śniadanie.

Pęczak w sosie pomidorowym

Idealna propozycja na szybki obiad. Zawiera ok. 500 kcal oraz 1100 mg potasu.

60 g kaszy pęczak
1 łyżka oleju rzepakowego
1 szklanka przecieru pomidorowego
150 g mięsa z piersi kurczaka (w opcji wege cieciorka z puszki /słoika 170g ) 200 g warzyw (miks cukinii, papryki, cebuli)
ząbek czosnku

Ugotuj kaszę. Jeśli używasz kurczaka to pokrój go w kostkę i podsmaż delikatnie z solą i pieprzem. Na patelni podsmaż pokrojoną drobno cebulę, dodaj czosnek oraz pozostałe warzywa. Nastepnie dodaj przecier oraz kurczaka lub cieciorkę. Wymieszaj wszystko z kaszą. Dopraw: kolendra, oregano, bazylia, cynamon. Posyp świeżą bazylią lub innymi ziołami.

Smacznego!

Trzymaj się mineralnie i naturalnie 🙂

PS. Jeśli wypróbujesz któryś z przepisów, bedzie mi miło jeśli podzielisz się zdjęciem w komentarzu:

⬇️⬇️⬇️

5 szybkich sposobów na skurcze łydek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń na górę