W końcu przyszło upragnione lato, za oknem upał, co u niektórych może wywołać uśmiech na twarzy, skolei u innych może wywołać nieco mniej uśmiechu z powodu hektolitrów wylewającego się potu. Chociaż pot to nasza naturalna wydzielina to chyba nikt nie lubi jego nadmiaru. Skąd to się bierze? Jaki jest skład potu i jak należy uzupełnić elektrolity obecne w pocie? Dowiesz sę tego czytając ten wpis.
Plan wpisu:
- Czy w pocie znajdziesz tylko elektrolity?
- Dlaczego się pocisz?
- Jakie elektrolity tracisz z potem?
- 5 szotów na uzupełnienie elektrolitów, które tracisz w pocie
- Podsumowanie
1. Czy w pocie znajdziesz tylko elektrolity?
Zaczynając, musisz pamiętać, że pot to naturalna wydzielina gruczołów potowych naszej skóry. Nie można się nie pocić, to zaburzyłoby funkcjonowanie całego organizmu. Problem zaczyna się, kiedy potu pojawia się za dużo, a co za tym idzie zaczynasz odczuwać nieprzyjemne skutki takie jak: brzydki zapach, mokre ubrania, dyskomfort, czy uczucie lepienia się. Chociaż pot towarzyszy Ci każdego dnia w ciągu roku, to szczególnie latem odczuwasz jego obecność i szukasz różnych sposobów na pozbycie się niechcianego gościa na Twojej skórze i ubraniach. Ale czy pocenie się dotyczy tylko naszych pach? Niekoniecznie, stopy, dłonie, pachwiny, brzuch, czy klatka piersiowa to miejsca gdzie również możesz zauważyć kropelki potu.
2. Dlaczego się pocisz?
Chociaż może się wydawać, że pot ma same wady i nie jest zbyt miłym tematem do rozmowy to spełnia on wiele ważnych funkcji. Organizm utrzymuje dzięki wydzielaniu potu stałą temperaturę ciała oraz oczyszcza się z toksyn. Ponadto, pot nawilża naszą skórę i zapobiega wnikaniu np. wielu bakterii. Najczęściej większe ilości potu zauważysz w czasie upału, nadmiernego stresu lub podczas aktywności fizycznej. Warto jednak pamiętać, że nadmierna potliwość może wynikać z innych przyczyn takich jak: infekcja, cukrzyca, nadczynność tarczycy, menopauza (tzw. uderzenia gorąca), zawał serca (razem z dusznością i uciskiem w klatce piersiowej to sygnał do natychmiastowego wezwania pomocy lekarskiej!)
Pocenie się osób z nadmierną masą ciała
Często osoby z nadmierną masą ciała borykają się z większą potliwością.
Z czego to wynika? Omówię to na przykładzie.
Barbara waży 98 kg, przy wzroście 168cm.
Aktywność fizyczna: niska (spacer 2-3/tydzień po 20min).
Wskaźnik BMI, czyli masa ciała/ wzrost (w cm)2 wynosi 34,7, co oznacza otyłość.
Po wykonaniu analizy składu ciała okazało się, że Barbara ma 42% tkanki tłuszczowej (jeśli lubisz matematykę to łatwo policzyć, że 41 kg ciała Barbary to tłuszcz).
Ponownie, wartość ta jest zdecydowanie za duża i świadczy o nadmiarze tkanki tłuszczowej. Idąc dalej, tkanka tłuszczowa blokuje usuwanie ciepła
z organizmu Barbary. Więc jej organizm chcąc utrzymać stałą temperaturę ciała zwiększa wydzielanie potu, aby ten nadmiar ciepła usunąć. Jest to szczególnie zauważalne w czasie upałów. Z tego powodu osoby otyłe są bardziej narażone na utratę elektrolitów z potem.
3. Jakie elektrolity tracisz kiedy się pocisz?
Ponieważ pot to głównie woda, więc to ją głównie tracimy z potem. Ale nie wolno zapominać o pozostałych składnikach potu czyli elektrolitach. Główne składniki mineralne potu to sód, potas i chlor, mniejsze ilości magnezu i wapnia. Upraszczając, z potem tracisz głównie wodę i sól. Tak, jony sodu i chloru tworzą razem cząsteczkę chlorku sodu, czyli biały proszek którym przyprawiasz potrawy. Skupmy się na sodzie i potasie, ponieważ to te elektrolity tracisz w najwiekszej ilości z potem podczas upałów.
Sód – po co Ci on w diecie?
Omówię to na przykładzie:
Agata miała problemy z ciśnieniem krwi i bardzo często była odwodniona, po wykonaniu wyników badań okazało się, że jej poziom sodu jest znacznie obniżony, gdyż pierwiastek ten bierze udział w regulacji ciśnienia krwi
i chroni organizm przed nadmierną utratą wody. Co ciekawe, sód bierze również udział w procesie krzepnięcia krwi, a Agata skarżyła się, na długotrwałe krwawienie nawet przy lekkim skaleczeniu (czyli mijało bardzo dużo czasu zanim na jej skórze pojawił się strup hamujący krwawienie). Agata szybko wykonała badania i dzięki temu uniknęła poważniejszych skutków niedoboru sodu takich jak: zaburzenia koncentracji, silnych bóli głowy, nudności czy wymiotów. W skrajnym wypadku Agata mogła doprowadzić do obrzęku mózgu lub śpiączki. Pamiętaj o historii Agaty i badaj swój poziom elektrolitów czyli sodu, potasu, chlorków!
Potas-po co Ci on w diecie?
Kolejna historia:
Justyna zauważyła, że jej mięśnie robią się coraz słabsze. Podczas codziennych zakupów spożywczych z trudem wnosiła torbę na 2. piętro. Pojawiały się duszności. Dokuczały jej również coraz częściej zaparcia. Początkowo podejrzewała u siebie niedobór żelaza, gdyż sąsiadka opowiedziała jej o swojej kuzynce, której koleżanka miała niską hemoglobinę, więc suplementowała żelazo (na marginesie, o tym dlaczego nie polecam samodiagnozowania się i brania suplementów w ciemno opisuję w tym wpisie). Justyna wykonała badania krwi i jakież było jej zdziwienie, gdy okazało się, że ma znacznie obniżony poziom potasu. Gdyby Justyna w ciemno suplemtowała inny składnik mogłaby doprowadzić do zaburzenia pracy nerek czy mrowienia ust lub nóg i rąk.
Badania wskazują, że sód i potas wchłaniamy z dietą
w ok. 90%. Bardzo łatwo więc te elektrolity, które tracimy z potem, dostarczyć do naszego organizmu.
5 elektrolitowych szotów na uzupełnienie elektrolitów, które tracisz kiedy się pocisz
Ponieważ w czasie upałów najchętniej spożywamy płynne i zimne produkty przygotowałam dla Ciebie 5 elektrolitowych szotów, które Cię świetnie nawodnią.
5 szybkich szotów na uzupełnienie elektrolitów, które tracisz z potem
- WODA MINERALNA
najlepiej średnio- lub wysokozmineralizowana. Z dostępnych wód na rynku polecam np. Muszynianka, Muszyna, Piwniczanka, Kryniczanka, Cechini Muszyna oraz Cisowianka, Nałęczowianka, Dobrowianka, Kinga Pienińska, Staropolanka.
Codziennie minimum 1,5l, w upalne dni nawet ponad 2,5l dziennie. - PRAWDZIWY SZOT MINERALNY,
czyli woda z dodatkiem cytryny lub grejpfruta. Naturalna woda smakowa z PRAWDZIWĄ cytryną, a nie jej aromatem 😉 Tutaj polecam też różnego rodzaju zioła, np. miętę, pokrzywę czy lawendę. Ja lubię też czasami dodać jadalne kwiaty.
- ELEKTROLIX (nie pomyl z nazwą pralki 🙂 )
do szklanki wody dodaj łyżkę soku z cytryny, szczyptę soli i pół łyżeczki miodu. Polecam szczególnie po intensywnym wysiłku fizycznym.
- WODA OWOCOWA
do szklanki wody dodaj mały plasterek arbuza, truskawki, borówki lub maliny. Owoce zawierają duże ilości wody. Ale uwaga, dodając owoce sprawiasz, że taki napój nie ma 0 kcal jak czysta woda, więc dostarczy Ci pewne ilości kcal. Miej to proszę na uwadze.
- Koktajl orzeźwiający (mój ulubiony)
miksujemy 2 szklanki wody z natką pietruszki (pół pęczka – drobno poszatkuj) oraz sporą ilością soku z cytryny. Opcjonalnie można dodać pół jabłka do smaku. Taki napój świetnie Cię nawodni, a w bonusie dostaniesz super dawkę żelaza.
Dodatkowo, przygotuj chłodnik, np. ze świeżej botwinki czy ogórka. Spróbuj tego przepisu:
Botwinkę opłukaj i odetnij korzonki. Buraki obierz i pokrój drobno. Liście poszatkuj. Zagotuj bulion, dodaj buraki i gotuj ok. 5 minut, dodaj liście, sok z cytryny i ocet. Gotuj ok. 3 minuty. Do ostudzonego wywaru dodaj kefir oraz przyprawy. Schłodź w lodówce. Gotowe! Idealnie sprawdzi się na obiad lub kolację.
5. Podsumowanie
- Pot to Twoja naturalna wydzielina, zaakceptuj ją i nie próbuj jej wyeliminować w 100%
- Nadmiar potu oznacza nadmierną utratę elektrolitów obecnych
w pocie→ dostarczysz je z moimi szotami elektrolitowymi
Jeśli chodzi o czynniki pozażywieniowe to pamiętaj o zwiekszonej higienie osobistej w czasie upałów oraz o ubieraniu się w naturalne tkaniny, niech Twoja skóra oddycha, nie duś jej w poliestrze.
A jakie są Twoje sposoby na nadmierną potliwość?
Podziel się nimi w komentarzu
lub
napisz do mnie.
Trzymaj się naturalnie i mineralnie 🙂
I pamiętaj o wodzie mineralnej 🙂
Agnieszka Cuch, dietetyk. Aga Mineralna pokaże Ci prosto i praktycznie jak mieć energię do działania na każdy dzień. Uczę jak dostarczać składniki mineralne, naturalnie, z dietą. Jestem autorką wyzwania #dostarczamżelazo, w którym wzięło udział prawie 50 osób. Wyzwanie ma na celu skutecznie podnieść poziom żelaza i ferrytyny i pokonać ciągłe zmęczenie. Prywatnie, jestem mamą dwójki i pokazuję macierzyństwo bez lukru.
Moim sposobem jest picie dużej ilości wody samej lub z miętą i cytryną, od dziś spróbuję ze szczyptą soli 😉 a Twoje shoty z dodatkiem owoców sezonowych są super pomysłem dla osób które nie lubią czystej wody, na pietruszkowy koktajl jednak chyba nie mam tyle odwagi pozdrawiam 🙂
Polecam wypróbować szoty właśnie jako ciekawą alterantywę dla smaku zwykłej wody. Koktajl pietruszkowy można urozmaicić dodając więcej jabłka i cytryny oraz bardzo drobno posiekaną pietruszkę- nie jest ona wtedy tak bardzo wyczuwalna
Pozdrawiam mineralnie 😉
Super
Dzięki 🙂