Idę zrobić sobie badania…
Załóżmy, że podejrzewasz u siebie niedobór żelaza. Słyszysz o tym wszędzie dookoła: reklamy, gazety, programy telewizyjne. Skąd pani grająca lekarza w reklamie czy redaktor w popularnej gazecie ma wiedzieć, że masz niedobór żelaza? A może to jest niedobór magnezu? Znasz tę osobę? A może opowiedziałaś jej swoje objawy? A czy ta osoba widziała Twoje wyniki krwi?
Zazwyczaj odpowiedź brzmi: NIE.
Nie ulega wątpliwości, że objawy niedoboru poszczególnych składników mineralnych mogą być różne u każdej osoby. Przede wszystkim dlatego, że każdy z nas jest inny.
Być może byłaś osłabiona, senna? Myślałaś wtedy: mam niedobór żelaza, a to mógł być niedobór magnezu.
A może suplementujesz już żelazo, a efektów brak. Senność tylko się pogłębia. Dlaczego? Bo nadal masz za niski poziom magnezu we krwi.
Jeśli nie znasz przyczyny Twojego złego samopoczucia to branie suplementów w ciemno, kilku minerałów na raz, nie ma sensu.
Jak sprawdzisz czy masz niedobór żelaza?
Z pewnością najbardziej dokładną metodą są badania laboratoryjne. Możesz je skonsultować ze swoim lekarzem i/lub dietetykiem. Warto podkreslić, że część badań możesz wykonać w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, czyli za darmo, inne natomiast są płatne. Jeśli chcesz wiedzieć jakie badania może zlecić Twój lekarz rodzinny to → →
Podstawowe zasady diagnostyki laboratoryjnej
Warto zwrócić uwagę, że istnieje kilka zasad, dzięki którym Twoje wyniki badań wyjdą jak najbardziej wiarygodnie.
Złote zasady, którymi kieruj sie przy wykonywaniu badań krwi:
- Badania wykonuj zawsze w tym samym laboratorium
Ponieważ każde laboratorium może mieć inne metody diagnostyczne, to aby Twoje wyniki były porównywalne najlepiej wykonuj je zawsze w tym samym miejscu.
- Badania zazwyczaj wykonuje się na czczo.
Na czczo oznacza maksymalnie pół szklanki wody. Chociaż najlepiej nie spożywaj nic 8-10 godzin przed badaniami.
- Ogranicz alkohol
Ważne, aby co najmniej 48 godzin przed badaniami nie pić alkoholu.
- Odpocznij chwilę w poczekalni zanim wejdziesz na pobranie
Ze względu na fakt, że szybsze bicie serca może dawać fałszywy wynik któregoś z badanych parametrów, odpocznij kilka minut zanim wejdziesz na badanie. Podobnie, nie zaleca się intensywnej aktywności fizycznej dzień przed badaniem.
- Zaufaj profesjonaliście, czyli pielęgniarce, która pobiera krew
Z uwagi na fakt, iż pielęgniarka, która pobiera krew ma doświadczenie w tej kwestii, zaufaj jej i postepuj zgodnie z jej zaleceniami w czasie badania.
Kończąc, ponieważ doszłaś do końca tego wpisu to powiem specialnie Tobie, że aby sprawdzić poziom żelaza we krwi z załączonej checklisty wykonaj:
- morfologię krwi obwodowej
- żelazo
- TIBC
- transferynę
- plus ferrytynę ( UWAGA: badanie płatne od 20 do 40 zł w zależności od laboratorium)
Sprawdź swój poziom składników mineralnych i witamin we krwi
Tam gdzie wynik jest nieprawidłowy działaj.
Zmień swoje nawyki żywieniowe, aby podnieść poziom danego składnika mineralnego we krwi.
Pamiętaj o darmowym prezencie, który możesz odebrać TUTAJ.
Agnieszka Cuch, dietetyk. Aga Mineralna pokaże Ci prosto i praktycznie jak mieć energię do działania na każdy dzień. Uczę jak dostarczać składniki mineralne, naturalnie, z dietą. Jestem autorką wyzwania #dostarczamżelazo, w którym wzięło udział prawie 50 osób. Wyzwanie ma na celu skutecznie podnieść poziom żelaza i ferrytyny i pokonać ciągłe zmęczenie. Prywatnie, jestem mamą dwójki i pokazuję macierzyństwo bez lukru.