fbpx
Dieta na energię, czyli co jeść, aby mieć energię do działania + PREZENT
dieta na energie

Kolejny dzień, kolejny poranek, a Ty znów przecierasz oczy ze zmęczenia
i ledwo podnosisz się z łóżka? Czy wiesz, że według najnowszych badań prawie 40% osób cierpi na przewlekłe zmęczenie? Problem ten dotyka częściej kobiet. Znasz ten schemat? Zmęczenie, ospałość, rano ciężko wstać do pracy, sięgasz po kolejną kawę lub o zgrozo po energetyka. Jak to zrobić, żeby lepiej spać? Czy istnieje coś takiego jak dieta na energię? Tego dowiesz się w dzisiejszym wpisie.

Plan wpisu:
I Co to jest energia?
II Jak może objawiać się brak energii?
III O śnie słów kilka.
IV Czy Twoja dieta dostarcza Ci energii czy powoduje zmęczenie? QUIZ
V Co jeść, aby mieć więcej energii? Poznaj TOP 5 produktów.
VI Mineralne triki, aby mieć więcej energii w ciągu dnia.
VII Odbierz darmową dietę, na zwiększenie poziomu energii.
VIII Dieta na energię a dieta antyenergetyczna.

Co to jest energia?

Energia to bardzo obszerne pojęcie, które jest używane w wielu dziedzinach. Mówimy o energii elektrycznej, którą zużywają sprzęty dookoła nas. Na co dzień pod pytaniem: Ile to ma kalorii? myślimy o energii pochodzącej z pożywienia. Z drugiej strony w czasie odchudzania mówi się o ujemnym bilansie kalorycznym, czyli o ilości energii w kcal, której należy spożyć mniej. O energii można mówić w ujęciu filozoficznym czy psychologicznym. Dzisiaj skupię się na energii jako stanie pobudzenia, chęci do życia i działania, brak ospałości. Czyli energia jako przeciwieństwo zmęczenia na co dzień.

Aby to łatwiej zobrazować, energię porównam do klepsydry. Jest pełna, ale cały czas piach ucieka do drugiego pojemniczka. Wyobraź sobie, że jeden pojemnik to energia, a drugi to zmęczenie. Z każdą sekundą Twoja energia ulatnia się do pojemniczka ze zmęczeniem. Jeśli dopuścisz do tego, aby cała Twoja energia uciekła, będziesz ciągle zmęczony. Dziś podpowiem Ci, jak to zrobić, aby ciągle tę klepsydrę odwracać i zachować swoje zapasy energii na cały dzień.

Jakie czynniki wpływają na to, że Twój pojemnik z energią się stale napełnia? 

Co jeść, aby mieć więcej energii w ciągu dnia?

Sen, dieta, nawodnienie, rytm dobowy, relaks

Na potrzeby tego artykułu skorzystajmy z definicji:

Energia, czyli zdolność do wykonywania pracy.

Zmywarka, pralka czy odkurzacz potrzebują energii, czyli prądu. Samochód potrzebuje energii, czyli paliwa. A człowiek? Co daje energię człowiekowi? Jedzenie! Tak energii dostarcza Ci żywność. Jednak na uzupełnienie Twojego pojemniczka z energią wpływa po pierwsze sen.

Jak może objawiać się brak energii?

Jeżeli wymienione objawy dotyczą Cię, to przyjrzyj się jak wygląda Twoja dieta i odpoczynek. Objawy przemęczenia i braku energii to: zaburzenia pamięci i koncentracji tzw. mgła mózgowa, bóle głowy, powiększone i bolesne węzły chłonne, drażliwe jelita, bezsenność, ból gardła, ból mięśni / stawów lub sztywność poranna oraz złe samopoczucie. W skrajnym zmęczeniu może dochodzić do znacznego osłabienia siły mięśni.

O śnie słów kilka…

Według Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrii (ADA) problemy ze snem dotykają 30% dorosłych osób, czyli co 3 dorosła osoba ma problemy ze snem.

Idealny układ Twojego dnia to 8-8-8, 3 x 8, czyli 8 godzin SEN, 8 godzin PRACA i 8 godzin ODPOCZYNEK. Optymalnie sen powinien trwać od 6 do 8 godzin. Jeśli śpisz za krótko, może to prowadzić do przewlekłego zmęczenia, jeśli za długo również nie jest to korzystne.

Jak to się dzieje, że śpisz, a mimo to jesteś niewyspana?

Kiedy mój synek skończył 4 miesiące, zaczął mieć problemy ze snem, zarówno w nocy jak i w dzień. Nasze życie to było jedno wielkie zmęczenie. Zaczęłam szukać sposobów na polepszenie jakości jego snu (która mama nie szukała w Google frazy: co zrobić, żeby dziecko spało?). W trakcie moich poszukiwań trafiłam na bloga o zdrowym śnie dziecka. To, co tam przeczytałam, naprawdę mnie zdumiało.
Nie dziw się, że Twoje dziecko nie śpi, jeśli:

  • dookoła gra telewizor, radio, a ty rozmawiasz przez telefon,
  • ciągle jest włączone światło, a dookoła są same zabawki,
  • w pokoju jest gorąco.

To było naprawdę zdumiewające, jak kilka prostych zasad może zmienić komfort życia całej rodziny. A poniżej mineralne zasady zdrowego snu:

  • śpij w pełnym zaciemnieniu (polecam rolety lub zasłony zaciemniające)
  • zawsze wietrz pomieszczenie, w którym śpisz (nawet zimą)
  • godzinę (a nawet dwie) przed snem nie oglądaj telewizji, nie pracuj przed komputerem i co najtrudniejsze nie siedź na telefonie ( To chyba najtrudniejszy punkt 😉 )
  • miej swój rytuał przed snem, który pozwoli się wyciszyć, np. długi ciepły prysznic, balsamowanie ciała, słuchanie muzyki relaksacyjnej, rozciąganie, czy czytanie książki.

Gwarantuję Ci, że zauważysz różnicę, gdy tylko wprowadzisz w życie choć 1 ze sposobów powyżej.

Co może zaburzać Twój sen?

Możesz spać, a jednocześnie nie spać efektywnie i budzić się jeszcze gorzej zmęczonym. To znaczy, że Twój piasek w klepsydrze zostaje ciągle w pojemniczku ze zmęczeniem, nie ładujesz akumulatorów. Jeśli:

  • jesteś zestresowana
  • kładziesz się spać zła i zdenerwowana
  • kładziesz się spać głodna lub przejedzona
  • przeglądasz telefon, a następnie śpisz z telefonem blisko głowy
  • nie pijesz wody przed snem
  • kładziesz się bardzo późno

Wykonaj dziś ćwiczenie: Zjedz kolację ok. 20, nie oglądaj telewizji, wycisz telefon, weź długi prysznic, wywietrz sypialnię i postaw szklankę wody przy łóżku. Połóż się spać 22-23. Pamiętaj, aby telefon leżał jak najdalej od głowy. Napisz w komentarzu, jak się czujesz nastepnego dnia o poranku. Jestem ciekawa, czy ten sposób zadziałał?

Czy Twoja dieta dostarcza Ci energii do działania czy powoduje ospałość i zmęczenie? QUIZ

Czy Twoja dieta dostarcza Ci energii?

Dowiedz się, czy Twoja dieta dostarcza Ci energii na co dzień

Czy jesz śniadanie codziennie?
Ile wody pijesz w ciągu dnia?
Czy codziennie jesz słodycze?
Ile kaw pijesz w ciągu dnia?
Czy jjesz codziennie zielone warzywo (np. ogórek, sałata, szpinak, brokuł, natka pietruszki, koperek itd.)?
Jesteś dziś najedzona czy czujesz głód?
Complete the form below to see results

Co jeść, aby mieć więcej energii? Top 5 produktów, które musisz włączyć do diety na energię.

Gotowa dieta w stylu ekspress

Gotowa dieta w stylu ekspres

Masz problem z ciągłym zmęczeniem?

Masz dosyć ciągłego burczenia w brzuchu, nawet zaraz po posiłku?

Masz dość ciągłego zastanawiania się co ugotować, aby nie spędzić pół dnia w kuchni?

Chcesz pracować efektywnie przez cały dzień, bez zasypiania przed komputerem?

Ta dieta jest dla Ciebie.

Jakie badania wykonać, jeśli odczuwasz ciągłe zmęczenie?

Badania, które warto wykonać, jeśli odczuwasz przewlekłe zmęczenie: morfologia ogólna, wit. D3, ferrytyna, glukoza na czczo, TSH. Dodatkowo można oznaczyć poziom melatoniny-hormonu snu

Składniki mineralne na energię? Najnowsze badania wykazują, że magnez bierze udział w regulacji cyklu dobowego (obok melatoniny czy kortyzolu). Niedobór magnezu może powodować depresję i problemy ze snem, czyli znowu nasz pojemniczek z energią w klepsydrze nie może się napełnić. Niedobór witaminy B12 czy żelaza również może być przyczyną bezsenności.

Pamiętaj, jeśli jesz śmieciowe jedzenie, dużo słodyczy, pijesz słodkie napoje, robisz bardzo długie przerwy między posiłkami (powyżej 4 godzin), to wysysasz energię z organizmu. Nie dajesz paliwa dla Twojego ciała.

Mineralne triki, aby mieć więcej energii w ciągu dnia.

Dieta na energię? Poznaj mineralne triki

  1. Rusz się z rana!

    zrób 5 pajacyków lub 3 przysiady – krew zacznie szybciej krążyć

  2. Zjedz śniadanie

    jeśli rano nie masz ochoty na konkretne śniadanie, wypij pobudzający koktajl: płatki owsiane (3 łyżki) + banan (1 szt) + truskawki (szklanka) + jogurt naturalny (300g) + olej lniany (1 łyżka)

  3. Zjedz lunch

    nie czekaj do późnej godziny, aby zjeść obiad, nie oszukuj głodu batonikiem do kawy. W godzinach 12-15 zjedz porządny lunch, wyprzedź głód.

  4. Woda

    pij dużo wody (minimum 2 litry)oraz szotów elektrolitowych, dostarczysz magnezu i wapnia oraz nawodnisz organizm.

  5. Dodaj do posiłku białko i/lub tłuszcz

    jesz drożdżówkę lub batonika? Dodaj np. skyr lub serek wiejski, białko nie spowoduje dużego wyrzutu cukru i nie dojdzie do nagłego spadku energii.

Dieta na energię – odbierz darmowy jadłospis

Przygotowałam specjalnie dla Ciebie 3-dniowy jadłospis bogaty w produkty, które zawierają magnez, żelazo, witaminę B12. Dieta na energię odżywi Cię i zapobiegnie spadkom energii w ciągu dnia. Aby otrzymać dietę na energię w prezencie, zapisz się na darmowy newsletter, korzystając z formularza poniżej;)

dieta na energię

Dieta na energię a dieta antyenergetyczna

Kiedy czujesz zmęczenie w ciągu dnia, odrazu myślisz: muszę wypić kolejną kawę lub o zgrozo energetyka. Dlaczego picie energetyków to prawdziwy obciach? Energetyk podnosi poziom cukru we krwi, wzrasta adrenalina, kortyzol, serce szybciej bije, krew szybciej krąży i tym samym obciąża narządy takie jak serce, nerki, wątroba, mózg, przewód pokarmowy.  Jednak te składniki uzależniają, poziom cukru szybko spada, a Ty odczuwasz zmęczenie i masz ochotę na kolejnego energetyka. To błędne koło. Nie ryzykuj i nie obciążaj swojego organizmu.

Napij się szklanki wody i zastosuj mój energetyczny jadłospis 🙂

Kończąc, poniżej krótki poradnik, podsumowujący, jak złe odżywianie wypompowuje z Ciebie energię.

Trzymaj się mineralnie i naturalnie 🙂

Dieta na energię, czyli co jeść, aby mieć energię do działania + PREZENT

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń na górę