fbpx
Jak uzupełnić żelazo? Oto 5 związków Twoich jelit i żołądka z żelazem. Cz. I
jak uzupełnić żelazo?

Jeśli jedzenie ma trafić do komórek w Twoim ciele, to najpierw zachodzi proces trawienia i wchłaniania. Miejsce styku jedzenia z organizmem to przewód pokarmowy. Czy zaburzenia w pracy żołądka czy jelit mogą wpływać na wchłanianie składników odżywczych, a konkretniej ich niedobory? Otóż okazuje się, że tak. Miejsce styku np. żelaza z organizmem i decyzja czy zostanie ono wchłonięte do krwi czy ucieknie i zostanie wydalone. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak uzupełnić żelazo przeczytaj wywiad z dietetyczką Marzeną Kawką z bloga www.dietetycznakawka.pl. Marzena specjalizuje się w problemach żołądkowo-jelitowych. Rozmawiamy więc o tym jak choroby takie jak SIBO, IBS, wzdęcia, gazy mogą zaburzać wchłanianie żelaza.

Czego się dowiesz z tego artykułu?

1. ZOBACZ Artykuł w formie LIVE z Marzeną
2. Czy niedobór żelaza to częsty problem?
3. Czemu ucieka Ci żelazo z jelit?
4. Czy dieta LOW FODMAP stosowana przy zaburzeniach jelitowych jest bezpieczna i zawiera żelazo? Jak uzupełnić żelazo na diecie LOW FODMAP?
5. 5 sposobów na zwiększenie wchłaniania żelaza – WEBINAR
6. Funkcje żelaza
7. Jak to jest z tym zakwasem z buraka?
8. Najpierw była kura czy jajko?
9. Rozwiąż quiz i sprawdź czy grozi Ci niedobór żelaza.
10. A po co ta dieta, wystarczy brać tabletki, uzupełnić żelazo i normalnie żyć. Czyli jak uzupełnić żelazo tabletkami?
11. Kim jest Marzena Kawka?

ZOBACZ Artykuł w formie LIVE z Marzeną

Czy niedobór żelaza to częsty problem?

Tak, jak najbardziej. Mam wrażenie, że problemy z żelazem, a bardziej z niską ferrytyną są plagą dzisiejszych czasów. I faktycznie mało się teraz o tym mówi, a z tego co widzę, to jest na to duże zapotrzebowanie i ludzie nadal pytają jak uzupełnić żelazo. Mimo że cały czas coś próbują, ale nie przynosi to efektów. Wydaje mi się, że nadal jest złe zrozumienie tego tematu, chociażby krążący ciągle mit, że osoby na diecie wegetariańskiej na pewno będą mieć niedobory żelaza. Badania pokazują jednak coś innego, że to właśnie osoby jedzące mięso mogą mieć większe problemy z żelazem.

Czemu ucieka Ci żelazo z jelit?

Nie ma takiej zasady, że każda osoba z SIBO, celiakią czy jakimikolwiek zaburzeniami żołądkowo-jelitowymi będzie miała problemy z żelazem i ferrytyną. To właśnie  zanim poziom żelaza będzie niski, obniży się poziom ferrytyny, więc warto ją badać regularnie. Wszystko tak naprawdę zależy od stopnia nasilenia danej choroby/zaburzenia. Przecież wszelkie zaburzenia nie przychodzą z dnia na dzień i im dłużej będzie się ignorowało sygnały ze strony organizmu lub nie dbało o regularne badania, tym gorzej może się zrobić. Z drugiej strony, pewne zaburzenia mogą nie dawać objawów klinicznych.

pH żołądka wpływa na wchłanianie żelaza

  • Jak zadbać o prawidłowy poziom kwasu solnego?
    • szybkość jedzenia;
    • dokładnie żucie i gryzienie;
    • skupienie na posiłku.

Czy dieta LOW FODMAP stosowana przy zaburzeniach jelitowych jest bezpieczna i zawiera żelazo?

Dieta LOW FODMAP to dieta z ograniczeniem związków wysokofermentujących, jak laktoza, fruktoza, maltoza, oligosacharydy oraz poliole. Ta dieta nie polega na wyeliminowaniu wszystkich tych związków, tylko na ograniczeniu w taki sposób, żeby nie odciążyć jelita od dolegliwości czy problemów z trawieniem. Dieta ta została stworzona dla IBS, czyli jelita drażliwego, natomiast badania pokazują, że może być skuteczna również w SIBO. Warto zaznaczyć, że dieta LOW FODMAP w SIBO musi być mocno indywidualna, zależna od rodzaju przerostu i chorób czy zaburzeń współistniejących.

Jak wygląda dieta LOW FODMAP?

  • etap eliminacji, który trwa ok.6-8 tygodni
  • etap reintrodukcji (do 10 tygodni)

Dieta Low Fodmap – tu nie chodzi tylko o ograniczenie związków FODMAP i trzymanie się tabelki, bo np. trzeba też patrzeć na to, aby w danym dniu nie kumulowało się za dużo związków fermentujących. Poza tym, nie wszystkie produkty z tabelki dozwolone będą tak samo wpływać na każdego. Po trzecie, z doświadczenia wiem, że co osoba to inna dieta nawet LOW FODMAP , bo np. SIBO, IBS czy celiakia rzadko samodzielnie idzie w parze. Poza tym, tabelka tabelce nie równa, więc nie polecam polegać na jakiejkolwiek znalezionej w Google. Jeśli mamy możliwość, to skorzystajmy z pomocy specjalisty. Polecam książkę “Jelito drażliwe, leczenie dietą” lub stronę www.fodmap.pl.

Jak uzupełnić żelazo na diecie LOW FODMAP?

Z reguły na tej diecie można dostarczyć żelazo. Należy mieć umiejętności i odpowiednią wiedzę, aby zbilansować taką dietę, szczególnie jeśli wchodzą jeszcze inne ograniczenia żywieniowe. Warto zwrócić uwagę, że istnieją różne formy diety LOW FODMAP. Mowa tu o diecie tradycyjnej, wegetariańskiej, wegańskiej. Co najważniejsze, aby pokryć zapotrzebowanie na żelazo, trzeba postawić tutaj na jak największa różnorodność w tych dozwolonych produktach. Warto zwrócić uwagę na:

  • tofu,
  • komose ryżową,
  • dozwoloną ilość płatków owsianych lub otrębów,
  • kaszę jaglaną,
  • jeśli ktoś dobrze toleruje to gryczaną czy orzechy.

Należy też zwrócić uwagę na techniki, które polepszają wchłanianie żelaza (jak np. produkty bogate w witaminę C lub kwas mlekowego jak kiszonki do posiłku). Warto zwrócić uwagę na czynniki, które ograniczają wchłanianie żelaza. Kluczowa jest praca nad poprawą trawienia, perystaltyki i motoryki układu pokarmowego czy odpowiednie wydzielanie kwasu solnego w żołądku. Od tego tak naprawdę powinniśmy zacząć, bo co nam da super bogata dieta w żelazo jak wchłanianie czy higiena jedzenia u nas leży.

O 5 sposobach na zwiększenie wchłaniania żelaza opowiem Ci w WEBINARZE, specjalnie dla czytelników tego artykułu promocja. Webinar obejrzysz za jedyne 27 zł! KOD: buraczki

Funkcje żelaza poznasz w tym artykule:

Jak to jest z tym zakwasem z buraka? Często pojawia się frustracja: Przecież pije ten zakwas do tego koktajl z pietruszki, a to nie działa.

Dokładnie, zakwas z buraka nie ma dużo żelaza, jednak jest ono lepiej biodostępne, a sam zakwas jest źródłem kwasu mlekowego czy witaminy C, która usprawnia wchłanianie żelaza. Mimo to nadal najważniejsza jest diagnostyka i znalezienie przyczyny niskiego poziomu żelaza. W dzisiejszych czasach mamy na przykład dalej problem z infekcjami pasożytniczymi, a ci niechciani lokatorzy uwielbiają podkradać nam żelazo. Z drugiej strony pacjenci często długotrwale suplementują żelazo, co może powodować dolegliwości żołądkowo-jelitowe i zaburzać mikroflorę jelitową. Często skutkuje to tym, że po 3 miesiącach takiej kuracji ferrytyna na tym samym poziomie albo jeszcze niższym. Dlatego kluczowe jest zadbanie o prawidłowe funkcjonowanie przewodu pokarmowego czy nerwowego. Samo wzięcie tabletki czy włączenie bogatych w żelazo produktów może mało dać. Pamiętajmy – podstawy są najważniejsze.

Najpierw była kura czy jajko?

Rozwiąż quiz i sprawdź czy grozi Ci niedobór żelaza.

Czy grozi Ci niedobór żelaza?

Czy w ciągu ostatnich 3 miesięcy Twoje włosy zaczęły intensywnie wypadać?
Czy masz wrażenie, że jesteś ciągle zmęczona i chce Ci się spać?
Czy Twoje miesiączki są regularne, mało bolesne i nieobfite?
Czy badałaś kiedykoliwek Twój poziom ferrytyny?
Wyspałaś się dziś?
Czy często boli Cię głowa?
Czy w ciągu ostatnich 3 miesięcy bardziej się męczysz np. wchodząc po schodach?
Complete the form below to see results

Powiem i tak i tak. Faktycznie częściej są sytuacje, że najpierw są zaburzenia na poziomie układu pokarmowego, które utrudniają wchłanianie żelaza. Jednak może być też sytuacja, że dobrze przyswajamy żelazo, ale gdzieś indziej nam ucieka, np. przez obfite miesiączki. Do tego dochodzi niedoborowa dieta, co wpływa negatywnie na pracę tarczycy, a ona może wywoływać zaburzenia jelitowo-żołądkowe. Jest to sieć naczyń powiązanych. Bez kury nie będzie jajka, a bez jajka nie będzie kury.

A po co ta dieta, wystarczy brać tabletki, uzupełnić żelazo i normalnie żyć. Czyli jak uzupełnić żelazo tabletkami?

Bardzo często spotykam się z przekonaniem, że tabletka rozwiąże sama problem. W SIBO też nadal panuje takie założenie, że wystarczy wziąć antybiotyk, pomęczyć się na diecie i będzie dobrze. Z suplementacją żelazem trzeba bardzo, ale to bardzo ostrożnie. Przede wszystkim suplementujemy tylko pod nadzorem lekarza. Nie powinna być to jednak suplementacja długotrwała, preparaty doustne żelaza mogą zaburzyć mikroflorę jelitową i być czynnikiem prozapalnym. Naprawdę nie traktujmy suplementów żelaza czy jakichkolwiek suplementów jak cukierków – wezmę sobie profilaktycznie, przecież nie zaszkodzi. Niestety, nawet naturalne preparaty jak zioła, mają swoje skutki uboczne i nie będą dobre dla każdego, a niektóre można nawet łatwo przedawkować. Pamiętajmy nic co wkładamy do ust i połykamy nie jest obojętne dla naszego organizmu. 

Marzena Kawka

Kim jest Marzena Kawka?

dietetyk kliniczny, który specjalizuje się w zaburzeniach żołądkowo-jelitowych oraz hormonalnych.

W swojej praktyce zawodowej wyjaśnia jaką rolę w zdrowiu  odgrywają nasze bakterie jelitowe i pomaga uporać się z ciągłymi dolegliwościami, nie tylko ze strony jelit, ale również ze strony hormonalnej. Pokazuje jak zaprzyjaźnić się z samym sobą i jeść intuicyjnie!

Blog Marzeny: www.dietetycznakawka.pl
Instagram: https://www.instagram.com/dietetyczna.kawka/

Jak uzupełnić żelazo? Oto 5 związków Twoich jelit i żołądka z żelazem. Cz. I

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń na górę